Street dance

Street dance je moderní a velmi oblíbený tanec, které má své kořeny v ulicích New Yorku (odtud název street dance = tanec ulice). Tento styl je mixem několika specifických stylů, mezi které patří především:

 

Hip hop – jedná se o klasický styl, který se tančí na hip hopovou hudbu nebo rappovou hudbu. Má dvě odnože – old school hiphop neboli new jack swing (v ČR se používá pojem hype) a new school. Hiphopové styly mají své specifické kroky, jako například Running man, Bart Simson, Party machine a podobně.

 

Funky – mezi funky styly patří celkem tři taneční styly – lockin‘, což je velmi zábavný a energický tanec, který koncem 70. let minulého století vytvořil tanečník jménem Don Campbellock spolu s jeho skupinou The Lockers. Tento tanec se tančí na funky music a je plný gest, komických situací a dynamických přechodů. Dalšími funky styly jsou poppin (záseky, vlny, robot,…) a wackin - taneční styl využívající pózy, postoje, kroužení rukou a „cat walk“.

 

House Dance – tento styl je velmi rychlý a dynamický, ale zároveň by měl působit uvolněně a jednoduše. Tančí se na housovou hudbu a v tanci jako takovém se mísí spousta ostatních tanečních stylů – salsa, step, hip hop, latinské tance,…Tím se stává velmi kreativním a osobitým stylem a tanečníci se v něm mohou velmi individuálně vyjádřit. Základními kroky Housu jsou např. Pas de Bourée, The Farmer, Jackin´, Side Walk a spousta dalších.

 

Break Dance – je nejstarším tanečním stylem hip hopové kultury. Break dance kombinuje prvky tzv. Top Rock (footwork), kdy tanečník tančí „nahoře“ a pomocí kroků a pohybů rukou se připravuje na druhou, akrobatickou část – tzv. Power moves. Dále se pak používají freezy, což jsou různé pózy na zemi. Tento styl a zejména jeho akrobatické prvky však vyžadují sílu, fyzičku a hlavně trénink.

 

Lektor: Monika Holakovská, Roman Kalo Kejík