Pátek 25 Květen 2018
Taneční styly
Standartní tance
Čtvrtek, 13 Září 2012 19:19

Taneční sport je sportovní disciplína, která vychází ze společenského tance. Taneční páry, tedy muž a žena či chlapec a dívka, tancují zvolené figury podle předepsaných pravidel na náhodnou tanci odpovídající hudbu a snaží se co nejlépe vyjádřit charakteristické rysy tance i rytmus, melodii a strukturu hudby. Taneční sport se dělí na dvě základní větve – Latinsko-americké tance a standartní tance.

 

Standartní tance

Tyto tance jsou charakterizovány uzavřeným párovým držením. Pro čtyři je typický švihový pohyb. Pouze tango není švihový tanec. Pánové mají na sobě fraky (příp. vesty), dámy dlouhé šaty. Největší vývoj zaznamenaly během 30. let 20. století, kdy začaly vznikat základní popisy figur a technik, které se používají do současnosti. Současný standardní styl se vyznačuje dravostí, obdivem ke kráse, romantičnosti a citovým prožitím hudby a pohybu.

Waltz - je tanec, který se vyvinul z anglického typu volného pomalého valčíku. Rozšířil se začátkem 20. století a v mnohém je ovlivněn tancem boston, který se tancoval před I. světovou válkou v USA. Základní figury mají diagonální orientaci a tím vytvářejí plynulý a lehký pohyb po parketu. Waltz má 3/4 rytmus a 29-30 taktů za minutu.

Tango - pochází z Argentiny, ale obsahuje i mnohé prvky kubánských a černošských tanců. Jeho předchůdcem byly tance afrických černochů (nazývané tangano), které byly v čase otrokářství přivezeny do Ameriky. Víc než sto let bylo tango pokládané za tanec "velmi hříšný" pro společenské sály, ale přesto se stalo velmi populárním. Tango má 30-33 taktů za minutu.

Vídeňský valčík - Označuje se za krále tanců. Název valčík pochází z německého slova "Walzer", které souvisí se slovesem "walzen", označující točivý pohyb. Valčík se v době Francouzské revoluce stává nejoblíbenějším tancem Paříže. Našlo se sice i mnoho hlasů proti valčíku - stavěli se proti němu taneční učitelé, kteří v něm viděli ohrožení svojí existence, ruská carevna, pruský král i lord Byron. Valčík se však stal nesmrtelným hlavně díky skladbám otce a syna Straussových a dodnes je nejrozšířenějším tancem na světě. Má 3/4 rytmus a 60 taktů za minutu.

Slowfox - je pomalý foxtrot, ze kterého také vznikl. Foxtrot byl poprvé uveden v Evropě těsně před I. světovou válkou. Název tance údajně pochází ze jména tanečníka a komika Harryho Foxe, který jako první předvedl "speciální" běžené kroky. Slowfox je často označován za nejtěžší standardní tanec. Mnozí říkají, že pokud zvládnete zatancovat slowfox, máte dobré předpoklady na zatancování ostatních standardních tanců. Tento tanec je založený na eleganci, rovnováze, pohybu a rytmu. Rytmus má 4/4 a taktů za minutu 30.

Quickstep - je rychlá forma foxtrotu a nejrychlejší standardní tanec. Protože mnohé orchestry hráli foxtrot příliš rychle, nebylo možné na hudbu zatancovat slowfoxové kroky. V Anglii se proto vyvinul jakýsi mix mezi charlestonem a foxtrotem - Quicktime Foxtrot and Charleston. Hojně se využívají čtvrtotáčky, křížení, polkové poskoky. Quickstep vyžaduje od obou partnerů maximální souhru, právě kvůli tzv. "letovým" figurám a také kvůli rychlosti tance. Rytmus je 4/4 a taktů za minutu 50-56.

 


 

 
Latina

Taneční sport je sportovní disciplína, která vychází ze společenského tance. Taneční páry, tedy muž a žena či chlapec a dívka, tancují zvolené figury podle předepsaných pravidel na náhodnou tanci odpovídající hudbu a snaží se co nejlépe vyjádřit charakteristické rysy tance i rytmus, melodii a strukturu hudby. Taneční sport se dělí na dvě základní větve – Latinsko-americké tance a standartní tance.

Latinsko-americké tance - někdy také nazývané zkráceně latinské. Tance v této disciplíně jsou uvolněnější v držení párů, v oblečení i v pohybu. Latinské tance charakterizují rytmická přesnost, temperament, smyslnost a velký citový náboj. Samba - Je tanec pocházející z Brazílie, který se objevil v Evropě v první polovině 20-tých let. Tehdejší samba byla charakterizována krátkými trhavými pohyby. Samba je tedy moderní verze brazilského lidového tance "maxixe" (mejčiča), kterou upravili učitelé tance ve Francii. Pro tento tanec je typický tzv. sambový pohup a pohyby pánví. V současnosti existuje velmi mnoho verzí samby, které se liší rytmem, tempem a náladou.

Cha Cha - Pochází z Kuby, vznikla z rumby po jejím ovlivnění džezem. Za autora je považován Enrique Jorrin. Základem tance je postupová přeměna (tři "spojené" kroky). Název čača vznikl údajně podle zvuku, který vydávají boty tanečníků při tancovaní postupové přeměny. Čača má asi 25 základních figur a nespočetné množství sestav a variací. Hudba má 4/4 rytmus a 30-33 taktů za minutu.

Rumba - Současná rumba vznikla vzájemným ovlivňováním lidového tance s názvem "danza habanera" a rumby-bolera, kterou tancovala na Kubě aristokracie. V roce 1930 se rumba dostává přes New York do Evropy, kde se rychle rozšířila. U nás se tancovala upravená do čtvercové formy (square system) a přinesla uvolněné držení v páru. Do roku 1960 se tancovala čtvercová rumba (se základem v prvním kroku na první dobu taktu), poté se rozšiřuje rumba kubánská (cuban system), kde se první krok tancuje vpřed na druhou dobu taktu. Rumba má 4/4 rytmus a 25-28 taktů za minutu.

Paso Doble - Prvá zmínka o něm pochází z roku 1918 jako o španělském one-stepu. Známějším se stává v první polovině 20-tých let, kdy se více rozšířil. Standardizovali ho francouzští taneční učitelé. Jeho původ je ve Španělsku v lidových tancích oslavujících vítězného toreadora. Rytmus je 2/4 a taktů 60.

Jive - Je rytmický swingový tanec, který vychází z jitterurgu a v mnohém je ovlivněn rockenrolem, boogie-woogie a černošskými tanci. Rytmus je 4/4-ový a tempo 40-46 taktů za minutu.

 

 


 

 
Disco dance
Čtvrtek, 13 Září 2012 19:17

Zásadou tance DISCO DANCE je rytmus, nebo-li tempo a patří mezi nejtěžší typy rytmických tanců. Pro svou muzikálnost, taneční variabilitu a originalitu si disco drží srdce dívek a chlapců již od 70. let až po současnost. Disco dance je energický, přesný a moderní tanec, při kterým je vyžadována dobrá fyzička, svalová kondice, rytmus a celková energie vložená do tance. Nejtypičtějšími pohyby pro tento styl jsou dynamické pohyby paží, které zdůrazňují pohyb těla, flexibilita těla, gymnastické prvky a jiné. V současné době je velice moderní mísit disco dance s tzv. vouge dance, což je prvek převzatý z funky stylů. Jedná se o dynamické pózy, postoje a pohyby, které používají modelky při fotografování a wackin dance, který je specifický točením rukou v loktech a v zápěstích, cat walk a jinými prvky.

Styl disco je také specifický svými kostýmy. Aby pohyby správně vynikly, je potřeba mít kostýmy přiléhavé k tělu, blýskavé, barevné a kreativní, zkrátka takové, aby podtrhly všechny potřebné detaily taneční sestavy.

 

Historie a vývoj tance

Jako první se na hudební scéně objevuje tzv. disco-funk, který plynule přešel z čistého funku, a to v 70. letech. Po těchto letech už se objevuje čistý styl disco, který se dostává do klubů, rádií a tím spouští také vlnu prvních tanečních kroků a pohybů. K největšímu rozkvětu tohoto tanečního stylu ovšem došlo po natočení filmu Horečka sobotní noci (Saturday night fever), který udal jistý módní trend diskotékovému tanci. Dále se k němu přidal i film Flash dance. Hlavními hudebními představiteli, díky nimž se tento styl rozmohl jsou určitě Bee Gees, Abba, Donna Summer, Amanda Leer, ale také Michael Jackson. Dnes již známe disco jinak než jako v 70. letech, ale jeho podstata by měla být zachována. Nejznámější osobností disco dance je Tom Moulton, který položil základy mnohým krokům, díky nimž se disco stalo velmi vhodným stylem pro taneční choreografie.

Disco dance může tančit každý od 6-ti do … let, kdo má chuť do života, dostatek energie a lásku k hudbě a tanci. S sebou na tréninky si přineste…

 


 
Street dance
Čtvrtek, 13 Září 2012 19:15

Street dance je moderní a velmi oblíbený tanec, které má své kořeny v ulicích New Yorku (odtud název street dance = tanec ulice). Tento styl je mixem několika specifických stylů, mezi které patří především:

Hip hop – jedná se o klasický styl, který se tančí na hip hopovou hudbu nebo rappovou hudbu v osminkovém rytmu. Má dvě odnože – old school hiphop neboli new jack swing (v ČR se používá pojem hype) a new style. Hiphopové styly mají své specifické kroky, jako například Running man, Bart Simson, Party machine a podobně. Zejména old school hip hop je styl velmi živý, veselý a energický. New style je zase to, co dnes můžete vidět v moderních klipech interpretů jako např. Snoop Dogg, 50 Cent, Nelly, Chris Brown, Missy Eliot atd.

Funky – mezi funky styly patří celkem tři taneční styly – lockin‘, což je velmi zábavný a energický tanec, který koncem 70. let minulého století vytvořil tanečník jménem Don Campbellock spolu s jeho skupinou The Lockers. Jeho charakteristickým znakem je pozice zvaná „The Lock“. Tato pozice znamená chvilkové zaseknutí (lock od slova zámek) po sérii předchozích tanečních pohybů. Tento tanec se tančí na funky music a je plný gest, komických situací a dynamických přechodů. Dalšími funky styly jsou electric boogaloo (záseky, vlny, robot,…) a wackin - taneční styl využívající pózy, postoje, kroužení rukou a „cat walk“. Styl wackin je sice řazen do funky stylů, ale původně vznikl z disca.

House Dance – tento styl je velmi rychlý a dynamický, ale zároveň by měl působit uvolněně a jednoduše. Tančí se na housovou hudbu a v tanci jako takovém se mísí spousta ostatních tanečních stylů – salsa, step, hip hop, latinské tance,…Tím se stává velmi kreativním a osobitým stylem a tanečníci se v něm mohou velmi individuálně vyjádřit. Základními kroky Housu jsou např. Pas de Bourée, The Farmer, Jackin´, Side Walk a spousta dalších.

Break Dance – je nejstarším tanečním stylem hip hopové kultury. Mnoho tanečníků dodnes říká, že každý kdo chce zvládnout street dance, musí nejprve mít základy break dancu. Break dance kombinuje prvky tzv. Top Rock (footwork), kdy tanečník tančí „nahoře“ a pomocí kroků a pohybů rukou se připravuje na druhou, akrobatickou část – tzv. Power moves. Dále se pak používají freezy, což jsou různé pózy na zemi. Tento styl a zejména jeho akrobatické prvky však vyžadují sílu, fyzičku a hlavně trénink.

 


 


Náhodný obrázek

jarni_show_2010_04

Svátek má:

 Svátek má : Viola, zítra : Filip

Počítadlo

TOPlist